Këshilla për të dekoruar një dhomë gjumi të bukur

Një dhomë gjumi duhet të jetë një arratisje personale, një vend i shenjtë, i cili shpreh ngjyrat, ndjenjat dhe koleksionet tuaja të preferuara. Mësoni rregullat kryesore që duhet të mbani mend kur dekoroni dhomën tuaj të gjumit.

Zgjidhni ngjyrën delikate

Në vend të ngjyrave primare të theksuara, zgjidhni nuanca qetësuese dhe një gamë relaksuese tonesh monokromatike. Mos harroni teorinë e ngjyrave: nuancat e buta të blusë, livandës ose jeshiles konsiderohen të buta dhe të qeta. Ngjyrat e pasura me tone xhevahiri ndihmojnë në vendosjen e humorit të rehatisë. Këto mund të përfshijnë kafe të thekur, shegë të thellë etj. Përdorni versione të zbutura të ngjyrave tuaja të preferuara në dhomën e gjumit.” Kjo mund të nënkuptojë të zgjidhni ngjyrë vjollce në vend të patëllxhanit, ose kungull në vend të mandarinës.

Mos e anashkaloni tavanin

Tavani është muri i pestë në një dhomë. Kur shtriheni në shtrat, a shihni një sipërfaqe të butë dhe të zbrazët? Shtoni një model delikate ose ngjyrë të butë. Ngjyrosni tavanin në një version pak më të lehtë të ngjyrës së murit. Kjo do të ndihmojë për të ulur vizualisht tavanin dhe për t’i dhënë hapësirës një ndjenjë rehati dhe intimiteti.

Zgjidhje të tjera do të ishte letër-muri në tavan, shtimi i elementeve arkitekturore në formën formacioneve ose përdorimi i një trajtimi dekorativ me bojë. Për luksin më të lartë, tavanet e dhomave të gjumit me gjethe argjendi, një tendë ose një shtrat me tendë me një pëlhurë që varet nga tavani mund t’ju mbështjell me sensualitet dhe ngrohtësi, duke shtuar teksturë, dizajn dhe ngjyrë në tavan. Shtoni një medaljon të derdhur dhe një llambadar me kristal ose nuanca delikate duke sjellë ngjyrë, model dhe strukturë në “murin e pestë” sipër jush.

Mbajeni dhomën e gjumit të thjeshtë

Një dhomë gjumi duhet të duket komode dhe e thjeshtë, e sofistikuar dhe elegante, pavarësisht nga stili i dekorimit që zgjidhni. Për lehtësinë e lëvizjes, lini një minimum prej tre këmbësh midis krevatit dhe mureve anësore ose pjesëve të mëdha të mobiljeve dhe të paktën dy këmbë midis krevatit dhe mobiljeve të ulëta, si tavolina dhe komodina. Nëse ju duhet të ecni rreth shtratit për të shkuar nga dollapi në banjë, mendoni se si mund ta lëvizni shtratin.

Mobiloni dhomën tuaj të gjumit vetëm me atë që ju nevojitet. Një krevat, një dollap ose dy, një komodinë dhe karrige janë të nevojshme. Çdo gjë tjetër është rrëmujë. Nëse keni vend, vendosni një komodë në dollap.

Aksesorët duhet të mbahen në minimum. Zgjidhni një vepër të bukur artistike, organizoni disa foto familjare, shtoni lule dhe qirinj dhe lëreni një hapsirë të qetë

Zgjidhni mobiljet me madhësinë e duhur

Kur të jeni gati për të blerë mobilje për dhomën e gjumit, filloni me një plan urbanistik dhe një vizatim të matur të hapësirës. Mobiljet duhet të përshtaten me dhomën ku jeton dhe kjo është veçanërisht e vërtetë për mobiljet e dhomës së gjumit. Mos zgjidhni një krevat dhe komodinë të rëndë dhe të madhe për një dhomë gjumi të vogël.

Nëse dhoma juaj e gjumit është e madhe, zgjidhni mobilje që i përshtaten asaj gjithashtu. Shtoni një karrige ose vendosni një pjesë të mobiljeve në fund të krevatit. Mobiljet dhe aksesorët që janë shumë të vegjël do të duken të humbura në një dhomë të madhe.

Keni shumë hapësirë ​​ruajtëse

Për të shtuar ndjenjën e qetë të dhomës së gjumit, ruajini gjërat jashtë syve. Dhoma do të duket më e qetë dhe e gjerë.

Zgjidhni një komodinë të gjerë me sirtarë ose dyer pas së cilës mund të fshihni libra, locion dhe gota apo zbukurime.

Përdorni një trung ose një stol nën shtrat për të vendosur çarçafët, batanijet dhe jastëkët shtesë.

Një sistem organizimi i dizajnuar me porosi mund të shfrytëzojë maksimalisht hapësirën e dollapit.

Vendosni kuti të cekëta poshtë shtratit duke i fshehur ato me një skaj të bukur shtrati.

Përfshini disa opsione ndriçimi

Në dhomën e gjumit, është mirë të “shtroni” ndriçimin tuaj në të gjithë dhomën. Ndriçimi i ambientit ndriçon të gjithë dhomën, llambat e vogla mund të fokusojnë dritën për lexim dhe aktivitete të tjera, dhe drita e theksuar ndihmon në përfshirjën e mureve me ndriçim të butë.

Për të fokusuar dritën e leximit aty ku ju nevojitet, përdorni një llambë pranë shtratit me një krah të lëvizshëm. Instaloni një çelës të veçantë ndezës/fikjeje për secilën dritë, në mënyrë që të jeni selektiv dhe të ndriçoni vetëm zonën që dëshironi.

Join The Discussion

Compare listings

Compare