Si ta pastroni shtëpinë tuaj shpejt: 11 këshilla efikase për pastrimin e shtëpisë

Të gjithë e urrejnë pastrimin, por të gjithë e duan një shtëpi të pastër. A ka një mënyrë më të mirë për të pastruar shtëpinë tuaj shpejt?

Shumica e fillestarëve nuk janë të sigurt nëse duhet së pari të pastrojnë pluhurin ose me fshesë me korrent. Ata pyesin veten nëse duhet të pastrojnë kuzhinën para banjës apo anasjelltas.

Ndiqni këtë udhëzues hap pas hapi, bazuar në vite përvojë të fituar me vështirësi, për të shfrytëzuar sa më shumë kohën tuaj dhe për të pastruar shtëpinë tuaj shpejt:

 1. Pastroni të gjithë shtëpinë, jo një dhomë në kohë
  Pastrimi është shumë më efikas nëse zgjidhni një detyrë (fshirje pluhuri, pastrim me korrent, pastrim) dhe bëni të njëjtën detyrë në çdo dhomë të shtëpisë, në vend që të pastroni kuzhinën, banjat dhe më pas dhomat e gjumit. Bërja në këtë mënyrë ju pengon të ndiheni sikur jeni në një cikël të pafund pastrimi, duke filluar të njëjtën detyrë pa pushim
 2. Mblidhni të gjitha mjetet tuaja të pastrimit në një kuti
  Pavarësisht nëse është një kuti, kovë apo çantë, të kesh gjithçka që të duhet për të pastruar në një vend portativ, e bën shumë më të lehtë kryerjen e punës. Nuk do të humbisni kohë duke kërkuar mjete ndërsa pastroni dhe nuk do të duhet të shqetësoheni për mbledhjen e tyre përpara se të shkoni në lëvizje.
 3. Pastroni rrëmujën
  Para se të filloni të pastroni, shkoni dhomë në dhomë dhe zgjidhni rrëmujën. Teksa merrni çdo artikull – revista, letra të lexuara mirë, atlete të vjetra – merrni parasysh nëse duhet ta hiqni, ta hidhni apo ta dhuroni.
 4. Pluhuri dhe vakum
  Përpara se të filloni të fshini pluhurin, sigurohuni që tifozët e tavanit të jenë të fikur. Përqendroni pluhurin tuaj në pjesën e sipërme të mobiljeve dhe në anët e poshtme të rafteve, në parmakë, korniza fotografish, kapëse dhe ekranet e televizorit. Për zona të vështira për t’u arritur, si blindat dhe raftet e sipërme, lidhni një leckë mikrofibër në fundin e një leckë ose fshesë. Ndryshoni çarçafët në dhomat e gjumit përpara se të pastroni me korrent.
 5. Fshini pasqyrat dhe xhamin
  Përdorni një leckë të lagur me mikrofibër, e ndjekur nga një leckë të thatë për të fshirë të gjitha pasqyrat dhe sipërfaqet e xhamit.
 6. Dezinfektoni banakët dhe sipërfaqet
  Kaloni nëpër shtëpinë tuaj dhe fshini sipërfaqet e forta – nga tavolinat, pajisjet dhe dollapët te dorezat e dyerve, çelsat e dritave, telekomandat e televizorit dhe telefonat. Ju duhet të dezinfektoni disa nga ato sipërfaqe, veçanërisht ato që mund të shpërndajnë mikrobe në gishtat dhe fytyrat e njerëzve. Bëni një zgjidhje dezinfektuese jo toksike duke përzier një të katërtën deri në gjysmë filxhani uthull të bardhë ose uthull molle me një filxhan ujë.
 7. Fokusohuni te vaska, lavamanë dhe tualete
  Spërkatni pastruesin në lavamanin e kuzhinës më pas në lavamanët e banjës, vaskat dhe tualetet. Lëreni të qëndrojë për disa minuta në mënyrë që pastruesja të ketë kohë të shpërndajë papastërtitë dhe njollat. Më pas kthehuni në kuzhinë dhe filloni të pastroni. Mos harroni të fshini pjesën e brendshme të mikrovalës. Tualetet e pastra zgjasin.

Ndërsa jeni në kuzhinë, ju gjithashtu dëshironi të siguroheni që depozitimi i mbeturinave të jetë në formë të lartë. Nëse nuk jeni të sigurt se cila është mënyra më e mirë për të pastruar një grumbull mbeturinash, klikoni këtu për disa këshilla të dobishme për pastrimin e mbeturinave DIY.

 1. Fshijeni, pastaj pastroni
  Pastroni dyshemetë e kuzhinës dhe banjës. Filloni të pastroni nga këndi më i largët i dhomës dhe lëvizni mbrapsht drejt hyrjes së derës (d.m.th., mos u fshini në një qoshe). Shpëlajeni leckën sa herë që përfundoni një zonë 4 me 4 këmbë.
 2. Vazhdoni të lëvizni kur pastroni me korrent
  Mos u shqetësoni për marrjen e çdo qoshe kur fshini fshesë me korrent. Thjesht vazhdoni të lëvizni nëpër shtëpi, duke e drejtuar vakumin në çdo dhomë të shtruar me qilim me një kalim.

Disa detyra nuk duhet të kryhen çdo javë. Këto përfshijnë depilimin e mobiljeve, pastrimin e dritareve dhe larjen e qilimave dhe dyshekëve të banjës. Inspektoni këto aksesorë dhe përdorni gjykimin tuaj.

 1. Mos harroni të lani në mënyrë rutinore mjetet tuaja të pastrimit
  Një pjesë shpesh e anashkaluar e pastrimit të shtëpisë është mirëmbajtja e mjeteve tuaja të pastrimit. Përdorimi i një lecke të ndotur ose një fshesë me korrent me një çantë të mbushur është shumë më pak efektive dhe do të përfundoni duke shpenzuar më shumë kohë duke u përpjekur të pastroni.
 2. Bëjeni pastrimin një aktivitet në grup
  Bërja e pastrimit si një përpjekje ekipore është një nga mënyrat më të mira për të pastruar shpejt një shtëpi. Programoni një kohë paraprakisht me familjen tuaj dhe caktoni detyra për secilin person. Puna së bashku mund t’i shtojë pak argëtim pastrimit dhe shtëpia juaj do të shkëlqejë brenda një kohe të shkurtër.

Ndërsa jeni duke pastruar, sigurohuni që të kontrolloni artikujt e mirëmbajtjes së shtëpisë, të tilla si një lavaman me defekt që mund të shkaktojë dëmtime nga uji.

Join The Discussion

Compare listings

Compare