Si të zgjidhni ngjyrat e duhura të bojës për dhomën tuaj të gjumit

Një dhomë gjumi është streha juaj personale për pushim, relaksim dhe privatësi. Pavarësisht nëse është një dhomë gjumi kryesore apo dhoma e miqve, ngjyra e murit shërben si një kujtesë e asaj që dëshironi të ndjeni në dhomë.

Për shumicën e njerëzve, ngjyrat e qeta dhe qetësuese janë më të mirat në dhomën e gjumit. Sidoqoftë, mund të preferoni ngjyra të ndritshme ose të ndezura për t’ju ndihmuar të ndiheni më të zgjuar, vigjilentë ose romantikë. Krijoni atmosferën e duhur duke marrë parasysh këto tre grupe nuancash të njohura, para se të vendosni  ngjyrën për muret e dhomës së gjumit.

Neutralet qetësuese

Ngjyrat neutrale janë gjithmonë zgjedhje të sigurta dhe klasike për një dhomë gjumi. Ngjyrat neutrale të njohura përfshijnë: gri, bezhë, si dhe e zezë dhe e bardhë bazë.

Ngjyrat neutrale janë sfonde të pastra për dhomat e gjumit, sepse ato funksionojnë me ngjyra të tjera të ndezura në shtrat, perde, qilima dhe vepra arti. Muret neutrale të dhomës së gjumit ju lejojnë të liroheni duke përdorur ngjyra dhe modele të gjalla për të transformuar hapësirën. Nëse preferoni ta mbani dhomën tuaj të gjumit tërësisht neutrale, atëherë kujdesuni edhe për shtresat e shtratit dhe aksesorët për rreth të kenë tone të ngjyrave të buta.

Të mësosh se si të zgjedhësh ngjyrat neutrale të dhomës së gjumit do të thotë të marrësh parasysh tonet themelore të bojës. Për shembull, boja e bardhë rrallë është vetëm e bardhë e pastër. Bojrat shpesh përzihen me nuanca të tjera për të krijuar nuanca delikate rozë, blu, të verdhë ose kafe, për shembull. Ngjyrosja duhet të përputhet me orenditë, tapetin dhe shtratin tuaj përndryshe dhoma mund të ketë pamje të pakëndshme. Ekspertët e bojës në dyqanin tuaj të bojës mund t’ju ndihmojnë të përcaktoni nuancën më të mirë neutrale për dhomën tuaj të gjumit.

Pastele paqësore

Ngjyrat pastel janë të buta, relaksuese dhe rezultojnë në një mjedis të qetë. Ngjyrat më të mira pastel për dhomat e gjumit përfshijnë: blu e butë, lavanda, e gjelbërta, disa nuanca të ngjyrës së verdhë dhe rozë.

Një dhomë gjumi me një ngjyrë muri pastel mund të duket elegante. Gjeni anën e sofistikuar të pasteleve duke përshtatur me një jorgan me disa ngjyra me lara, shtoni shtratin gri të çelur dhe aksesorët të përziera, frymëzohuni nga nuancat ujore bregdetare ose ankoroni një dhomë gjumi me dritë dhe mure të bukura me orendi më të errëta.

Ngjyra ekspresive

Nëse ngjyrat e theksuara dhe të ndezura ju bëjnë të lumtur, pse të mos lyeni muret e dhomës së gjumit për të sjellë një buzëqeshje në fytyrën tuaj? Nëse jeni një person energjik që pëlqen të jetë i rrethuar nga ngjyra të ngopura, bëjeni. Për shembull, nëse ju pëlqejnë ambientet e brendshme të ndritshme dhe të freskëta, provoni mure të gjelbra të thella pranverore. Eksperimentoni me kombinime të gjalla, të tilla si korali dhe jeshile e errët ose e kuqe dhe e kaltër.

Ka disa udhëzime për t’u mbajtur mend kur zgjidhni ngjyrat e errëta të bojës për dhomat e gjumit, si e zeza ose bluja blu, veçanërisht nëse hapësira është e vogël.

  • Shmangni ndjenjën e kutisë: Nuk keni nevojë të lyeni çdo mur me të njëjtën ngjyrë.
  • Theksojeni ngjyrën e preferuar:  Zgjidhni një mur për të lyer dhe lërini muret e tjera një ngjyrë më të çelur.
  • Theksoni gjatësinë me ngjyrë. Nëse keni një dhomë gjumi të thellë dhe të ngushtë, lyeni një nga muret më të gjata për të theksuar gjatësinë e dhomës.

Mbani në mend se ngjyrat e lehta e bëjnë një hapësirë ​​të duket më e madhe dhe ngjyrat më të errëta e bëjnë dhomën e gjumit të duket më e vogël. Nëse ka shumë dritë natyrale që rrjedh në dhomën e gjumit, dhoma mund të duket gjithashtu më e madhe.

Join The Discussion

Compare listings

Compare
Search
Price Range Nga Për